lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

dinitrogen trisulfide symbol
in a given hybridization between two flowers, red "R" is dominant, and white "r" is recessive. In a cross between two white-flowered plants, all of the offsprin
How does conserving and recycling paper help manage energy resources? A. Paper that has been used can be burned to produce energy B. Making paper requi
Which of the following represents the largest group of consumers in the United States? a. Tween b. Gen Y c. Gen X d. Baby Boomers E) Boomerangs
To decorate a cake, you make a shade of green icing using 3 drops of yellow food coloring for every 4 drops of blue. If you use 12 drops of yellow food coloring
The first word in one of the sentences should be followed by a comma. What is that word? A. However B. When C. Loraine D. She
Which of the following tends to receive the greatest attention during campaigns? A. independents B. swing voters C. blue states D. swing states
which of the following was part of the Fugitive Slave Act passed in 1850
Read this excerpt from the Declaration of Independence. “Such has been the patient sufferance of these Colonies; and such is now the necessity which constrains
what is the importance of chlorophyll