jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me with this question
HELP PLEASE Which of the following is not a market failure? a. A lack of competition in some markets. b. Prices determined in competitive markets, which consum
How is climate change like a game of Tetris? How can kids stop climate change? What are some of the ways that you will help?
AWARDING BRAINLIEST
PLZ HELP!! i don't understand english! Chapter 28: Describe the mood at the beginning of Chapter 28 (when Jem and Scout are walking to the school). How does thi
which of the following is true of the words lated travelier as used here
Who is the president
5/10 as a unit fraction
The following information is available for Skysong Corporation for the year ended December 31, 2022. Beginning cash balance $35,000 Accounts payable decrease
The Trolley Problem is an important thought-experiment in ethical philosophy. Suppose Alf concludes that in the Trolley Problem the agent is morally required to