faithWM
faithWM faithWM
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

What is the better buy? 2 for $3.00 (Or) 8 For $12.40

Respuesta :

AshDork
AshDork AshDork
  • 02-02-2021

Answer:I say 8 for $12.40

Step-by-step explanation:

Answer Link
lacykailey44 lacykailey44
  • 02-02-2021

Answer:

8 for 12.50

Step-by-step explanation:

12.50/8 = 1.55

3.00/2= 1.50

youre getting 6 more pens for only 5 cents more

Answer Link

Otras preguntas

The ____ is a metric unit for mass. A : Meter B : Gram C : Liter
what is the value of x in the problem -1\2x + 2=3
A surveyor wants to know how many shoppers at a mall like to read books. He surveys 100 people coming out of a bookstore at the mall. Why is the sample biased?
how do you solve this?
What does 'n' equal? (3n-7)/6 = (2n+5)/3
5 is a _______ number. prime composite
What 2 Tacoma make up the scientific name
Which shows 60^2 − 40^2 being evaluated using the difference of squares method? (A)60^2-40^2=(3600+1600)(3600-1600)=10,400,000 (B)6^2-40^2=3600-1600=2,000 (C)60
What is 10*9*8*7*6*5*4*3*2*1?
Part A: What is the total length of the two sides, 1 and 2, of the triangle? (4 points)