giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Roman architecture was able to make great structures such as the Colosseum and the Pantheon through its use of... steel. adobe. concrete. wood.
discuss in details ways in which the public can be involved in nation building through sports
Select all that apply. The earliest civilizations developed in the river valleys of: A. the Nile River B.the Yellow River C.the Amazon River D.the Tigris and E
Marty ate 4/6 of his pizza and luis ate 5/6 of his pizza. Marty ate more of his pizza. How is this possible
What has the greatest effect on the current decline of biodiversity? a. plants b. animals c. humans d. natural environment
How many valence electrons are in magnesium
Cruel words are weapons Which kind of figurative language is used here A-simile B-personification C-metaphor D-diction
Find the value or values of x in the quadratic equation x2 = 6x 9. a. x = 0, x = 1 b. x = 9 c. x = 3 d. x = 3, x = 2 User: Which of the following is the gre
70/9 as a mixed number
Solve the following equation: 6y – 20 = 2y – 4. a. y = 2 b. y = 4 c. y = 3 d. y = 16 User: 12. Solve this inequality: j/4 – 8 –12 c. j