moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

what do you do when you feel burned out? Any self care that you do try to create?​
solve the question x - 2 = long division 4x
Write 0.65% as a fraction in simplest form.
According to the Law of Conservation of Matter, if I have an Oreo cookie that weighs 20 grams and I crush it into crumbs for a recipe, how much do the crumbs we
Aiko says to find the LCM, you can just multiply the two numbers. As a teacher, how do you respond?​
In this type of governance the power is in the hands of one person​
I don't get what they mean by writing an opinion Can I get some help?
Answer number 5 a,b,c,d,e pls thanks
I need help with project
In a given country the average price of a gallon of unleaded gasoline in 1997 was $1.58 in 2010 the average price was $3.11 find and interpret the average rate