jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

why are taxes paid to local, state, and national governments in the united states? the national government has a difficult time collecting taxes from all citize
are there non-invasive procedures that are considered treatment instead of only diagnostic in nature
what are the benefits of wax?
Jeremy opens a chocolate shop in the city. He pays $1,500 a month for rent and maintenance of the shop. The price of raw materials and manufacturing the chocola
before she went to the grocery store, jana had 4 tomatoes in her refrigerator. for the next 3 weeks she buys n number of tomatoes each week. which algebraic exp
Darwin believed that the various species of finches on the Galapagos islands came from one common ancestor.he believed they evolved by what?
0.1 is 10℅ of what number
Let $d$ be a positive number such that when $109$ is divided by $d$, the remainder is $4.$ Compute the sum of all possible two-digit values of $d$.
(sin3t+cos3t)/(cos3t-sin3t)=? Please help
X -1÷8 = 20 then X equals