jraemier8899 jraemier8899
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cedro bought 10 ounces of Cereal A for $2.25. Then he bought 15 ounces of Cereal B for $3.30. Which cereal is less expensive?

Respuesta :

raeqx
raeqx raeqx
  • 03-02-2021

Answer:

Cereal B.

Step-by-step explanation:

To figure out how much it costs per ounce for each cereal, first we need to divide.

Cereal A: $2.25 / 10 = $.225 per ounce

Cereal B: $3.30 / 15 = $.22 per ounce

So, cereal B is less expensive.

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the blue region
I need help on this question plz
Who gives the Nobel Peace Prize award?
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
pls solve this sum asap
if am angle is 39 degrees what is the measure of it complement
The most fundamental difference between the United Nations and the League of Nations was A mission. B membership. C leadership. D effectiveness.
on a map the scale shows that 2 inches is equal to 20 miles. find the actual distance in miles between two towns that are 11 inches apart on the map
Of the sociological theories used to explain why crime happens, which theory focuses on the uneven distribution of wealth in society?
The slope-intercept form of the line is