juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

As of the sixteenth century, Europeans had generally built up a greater immunity to smallpox than had the Native Americans. true or false
A(n) ____________________ can consist of numbers, characters, or special symbols that should be included in the output exactly as entered by the user. ​
Refer to Explorations in Literature for a complete version of this narrative.Which quotation from the "The Interlopers" shows the main reason Znaeym accepted vo
Assume taxes increase by $300 and government spending increases by $300. The marginal propensity to consume is 0.75. Calculate the total change GDP.
FIND THE RECIPROCAL OF 3 4/9
Find the next 5 terms 1,1,2,3,5,8
please find measures of all numbered angles.
Factor: 2x²-4x=16following the five steps.kind of lost here ​
2m+7/4(3/4m-5/2)=3/32+1/3m
Which graph represents a negative linear association between x and y? Graph A Graph B Graph Graph D