lexi56546 lexi56546
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry I’m being timed.

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry Im being timed class=

Respuesta :

AlyssaTN
AlyssaTN AlyssaTN
  • 04-02-2021

Answer:

1) Option 2

2) Option 2

3) Option 2

Is it weird that they are all option 2?

Step-by-step explanation:

3 cans for $1.49 - $1.49/3= around 50 cents per can

5 cans for $2.39 - 2.39/5= around 48 cents per can

24 ounces for $2.25 - 2.25/24= around 9 cents per ounce

40 ounces for $3.37 - 3.37/40= around 8 cents per ounce

4.4 pounds for $2.35 - 2.35/4.4= around 53 cents per pound

10 pounds for $4.99 - 4.99/10= around 50 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

10/7- 2 8/7 help pls
what equation is equivalent to y=3(x 5)(x-2)
Un clavadista de 78kg, se tira de un trampolín a 15m ¿cual será la velocidad de la caída del clavadista? Recuerde que la gravedad de la tierra es de 9.8m/s2
HELP ME PLEASEWhat is the area of the polygon?Do not add units just the number.​
pls answer this I'm stuck on it
What is the next number 6,12,15,60,65,?
Assuming air to be mixture of gases by volume 20% oxygen and 80% nitrogen (both diatomic gases). Calculate the mass of 1dm ³ of air at STP?
write about the receipe abput tea ​
what is polorisation?
Select the correct answer. F budy What is the primary biomolecule that cells use for energy? A. ATP B. glucose C. D. NADH NADPH E. oxygen Edhe timi Al die reser