samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

arc An 8 inch pie (diameter is 8) was sliced into 4 equal parts. How large is the 2 points pie crust of one slice? *
The Tennessee Valley Authority erected 20 dams, ________ providing much-needed jobs for up to 40,000 workers. Which transition best completes the sentence? beca
The difference between an ostrich's speed and a chicken's speed is 31 miles per hour. An ostrich can run at a speed of 40 miles per hour. Use mental math or the
Will be rewarded with 20 points!! Help Write a 500 to 700 word persuasive/ argumentative essay. ** Is studying "on line" better than attending school? (Do not
What motion is observed in a horse once the ischial arch is passed with a urinary catheter? A) it lowers its head B) its stomps its left front foot C) it raises
plz help i will give brainliest!!! 2.5(4x+10)−2(3x−15)
Which hydrocarbon is saturated?1. C2H22)C3H43)C4H64)C4H10​
WILL MARK BRAINLIEST Prism M and pyramid N have the same base area and the same height. Cylinder Pand prism Q have the same height and the same base perimeter.
Error Analysis A math test asks the students to solve the inequality X-2<16, and then graph thesolutions. Mason said the solutions are x < 14 and graphed
What is the inverse function of f(x) equals X over X -2