ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

varn viched of kanunee in hhindi pls quick reply
You arrive in Montreal with ​$420. How many Canadian dollars can you​ buy? Currency Dollars per Foreign Foreign per Dollar British pound 1.414 0.7072 Canadian d
a kennel has40 dogs in total , some are puppies and some are adults dogs . the ratio of puppies to adult dogs is 1:4 how many puppies are there
Use the substitution method to solve the system of equations. choose the correct ordered pair. ​
explain the adaptation in plants using cactus as an example​
Journalizing and posting an adjusting entry for accrued salaries expense Birch Park Senior Center has a weekly payroll of $12,500. December 31 falls on Wednesda
What is the function of RNA polymerase in protein synthesis? It brings the tRNA to the ribosome. It bonds the DNA strand. It unzips the DNA strand. It translate
what is the chemical test to differentiate ethanol from ethanoic acid
Read the sentence below. [WOL] doing my chores, I also had to type my essay. Which transitional word would best complete the sentence? O Instead of O First of a
What is the energy conversion in a hair dryer? A. Heat energy to electric and mechanical energy B. Potential energy to electric and kinetic energy C. Electric e