Seudónimo Seudónimo
  • 03-11-2016
  • Social Studies
contestada

A relative price compares _________________.

Respuesta :

madisonchastain1022
madisonchastain1022 madisonchastain1022
  • 04-11-2016
A relative price is the price of a commodity such as a good or service in terms of another; the ratio of two prices. A relative price may be expressed in terms of a ratio between any two prices or the ratio between the price of one particular good and a weighted average of all other goods available in the market.
Answer Link

Otras preguntas

Please help!!!!!!!!!!
I'm giving a free brainliest to the first person who can answer my question. Who is the voice actor for elsa in "LeT iT gOoOOo"​
What are complementary colors? What are some examples?.
The acts like a wall to keep out germs?
If a box of 15 cookies cost $9 dollars what is the cost of 1 cookie
You have read "American Dream Faces a Harsh New Reality," by Ari Shapiro and "Let America Be America Again," by Langston Hughes. Your task: Argue which author y
1. (a) Cause and Effect What caused people of ancient civilizations to murder and enslave others? (b) Cause and Effect What effect did the belief in an abundanc
Why are warm-ups important? Give a detailed description of a warm-up that is appropriate for a tennis player. Your response should be 3-5 sentences long and sho
The state in which the body has lost more water than has been taken in refers to?.
Where is earths air the thinnest the troposphere the mesosphere the stratosphere the thermosphere