ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

In which situation is mechanical energy converted to electrical energy? A) boiling water B) using an iron C) the sun shining D) using a generator
The Republican party became strong in the South, in part because
a window washer who does not want to change his position will want the forces acting on him to be
Janie receives an allowance of $3 per week. In addition, she can earn $2 for each chore she does. This week, she wants to earn enough money to buy a CD for $13.
How do the diffuse modulatory and point-to-point synaptic communication systems in the brain differ? list four ways?
if a plane intersects two parallel planes, then the intersection is ​
I need help with this...
Christopher has breakfast at a cafe and the cost of his meal is $36.00. Because of the service, he wants to leave a 10% tip.
The Treaty of Versailles:
In 2009, impaired drivers killed 154 _________. A. child passengers of vehicles B. other motorists C. pedestrians D. None of the above