kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

pls help. i am new and i want to know if thise app works
David wants to fill his backyard swimming pool. His garden hose delivers 40 gallons in 5 minutes. How many gallons of water will be in the pool after 20 minutes
The _______ climates make up the largest climatic zone on Earth.
Please help I really don’t understand
what is the result of converting 2.3 miles into yards
How did the practice of mercantilism lead to economic prosperity in South Carolina?
there were many important results of the civil war.Which do you think was the most important,and why?
consider the Wetland habitat pictured here imagine a very hot summer with very little rain what would the limiting factor for the populations of all the animals
1250 at 5% simple interest for 2 years
A thin flexible semipermeable barrier around the cell which regulates what enters and leaves the cell