sharniseplus1 sharniseplus1
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 36 pack of chips is $5.40, what is the price of
one bag of chips?

Respuesta :

fewter3t4wtw fewter3t4wtw
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40/36 = .15

Answer Link
thegenius10
thegenius10 thegenius10
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40÷36=15 cents

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

what does suggest mean
can somebody find 160% of 98
Margaret drove to a business appointment at 60 mph. Her average speed on the return trip was 50 mph. The return trip took one fifth hr longer because of heavy
ASAP PLEASE ASAP Do you think conditions in America today are similar to those that led to the populist movement in the past?
Which one is the answer
what solution to m + m^5 ?
Which expression is equivalent to -4x4x4x4x4x4x4x4?​
Four gallons of gasoline weigh 25 pounds. Find the unit rate in pounds per gallon.
____ tissue can be liquid, solid, or semi-solid.
What does Emerson state is a benefit of society, or socializing with others?