Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

What sign that an infant is beginning to understand that actions have a reactions
what is structure of the atom and charge of relative mass
The graph of y-3=2.5(x-1) is shown. ( check image ) the graph can be used to model the amount of water , y , being poured into an 8 - ounce glass iver x seconds
find x and y given that 2x-10= 4y and 3y = 5x-18​
1. Pick a correct sentence. a) Youth should not be held responsible for the climate change. b) We should visit a lake that Jeremy recommended so much. c) Th
2. Rajah menunjukkan lintasan alur cahaya bergerak dari C blok plastik ke udara. Kira; a. indeks biasan plastik b. laju cahaya dalam plastik plastik udara 55° 3
6. A train accelerates from rest with an acceleration of 4 m/s2 for a time of 20 s. What is the train’s speed at the end of 20 s? (A) 0.25 m/s (B) 4 m/s (C) 2.5
What character trait did Nya have that helped her get through her long walks to water
If a quadrilateral is a parallelogram, then it’s opposite angles are ?
Which types of radiation consist of particles? Which consist of only waves?