pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

In a chemical equation, the sum of the masses of the products is equal to the sum of the masses of the reactants. True False
Who established the Civilian Conservation corps?
Describe how the british Navy used a blockade during the american revolution
The government's debt has ______ over the past 10 years. A. increased dramatically B. remained close to previous levels of debt C. decreased dramatically
Sperm is NOT transported through which part of the female tract? Cervix Uterus Oviduct Bladder
Mr. Jones spent $156 to attend a college football game. • Twenty percent of this cost was for a parking pass. • He spent the remainder of the money on two tic
How can a saturated solution of a solid be made unsaturated? by increasing the temperature of the solvent by decreasing the temperature of the solvent by stirri
what is the farthest that manned space exploration has reached
Help me please Biology
In "Dicky Markle," what kind of character is Sidney?