ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Wax melts when it is heated. Which most likely describes what is true of the result of this reaction?
Why is terrace farming more beneficial to the Inca than traditional farming? Explain.
which algebraic equation represents the words: forty percent of mrs. garcia's score is 400 points. what is mrs. garcia's score?
Assuming there are 7.481 gallons in a cubic foot. Write a program that asks the user to enter a number of gallons, and then displays the equivalent in cubic fee
an angle measures 85.2 less then the measure of its supplemetary angle . what is the measure of the angle
would two physically disparate parrots be easy to compare?
a horizontal clothesline is tied between 2 poles, 10 meters apart. when a mass of 1 kilograms is tied to the middle of the clothesline, it sags a distance of 1
true or false: the revolution in america and the colonists' rejection of tea reduced tea sales in great britain.
A liquid solvent is added to a flask containing an insoluble solid. The total volume of the solid and liquid together is 86.0 mL. The liquid solvent has a mass
a researcher who wants to study how state welfare programs influence parenting behaviors would be primarily studying