jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to 1/3 +5/12?
Sally paints a room in 6 hours while it takes Steve 9 hours to paint the same room. how long would it take them to paint the room if they worked together
Anastasia is grocery shopping with her father and wonders how much shopping is left to fo. "We already have 60% of the items on our list," her father says. Anas
A number cube is Rolled 80 times and a 3 results fifteen times. what is the experimental probability of rolling a 3
Canada has a population that is about 1/10 as large as the united states. If canadas population is about 32 million, about how many people live in the united st
the basic requirements for industry growth are capital natural resources true or false
Which outcome resulted from the period of Prohibition in the United States?
Sound or musical elements of poetry may include all but _____. alliteration metaphor rhyme rhythm
calculate the kinetic energy of a 4kg cat running 5m/s
Which sentence best explains why modern English reflects the influence of several languages? The early inhabitants of Britain were seafaring traders who travele