raeganquarles raeganquarles
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound. What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?

a. y=0.89+x
b. y=0.89-x
c. y=0.89/x
d. y=(0.89)x

Respuesta :

cheystyles
cheystyles cheystyles
  • 02-03-2021

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

solve this literal equation2x=4a+2b
The core of an atom contains protons and __________.
What did J.J. Thomson discover about the atom that changed the atomic model previously used?
Leonardo recorded his speed while skateboarding and determind he was traveling 18 feet per seconds. How many feet could he travel in one minute?
why do polar bears have sharp claws ?
What times what will give m the answer 64
Please help me on these questions, Thanks  29. Express six and three-fifths as an improper fraction.  30. Find the improper fraction that is equivalent to eight
How can you show your work with the numbers 400 ,15,and 6 to get the answer 160
A decimal number has 2 digits to the right of it's decimal point. If we round it to the nearest tenth, the result is 18.6. What is the maximum possible value of
How do I solve a problem like this? m-4=2m