tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution of 3(2x - 1) - 2(3x + 4) = 11x?
In development, neurotrophins ____. during adulthood, they ____.​ ​preserve neurons; produce apoptosis ​produce apoptosis; increase neuronal branching ​facilita
Please help me out! :D
Why is it good practice to perform a mixed melting point determination at two different ratios of unknown to known materials in the melting point capillary?
1/5m + 2/3 - 2= m - 2/5
Does the brand of popcorn affect how many kernels are left unpopped
The primary function of a muscle: a. depends on the type of muscle. b. is to convert chemical energy to mechanical work. c. is to maintain homeostasis. d. is to
Which branch of the armed forces did hans hubermann fight in during wwi?
Complete the expanded notation for 64,375
Which reason best explains why the grievance was included in the declaration