jgunt2612 jgunt2612
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jill and Erica make 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

Respuesta :

JimenaFlores448 JimenaFlores448
  • 03-03-2021

Answer:

They will have 32 dollars

Step-by-step explanation:

4 Gallons are 16qt

Sooo....

Multiply 16*2.00=32.00

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASEWhat is the central idea of the passage?Millions of acres of tropical rainforest have been destroyed. Many animals and people lose their homes whe
solve using quadratic formula pls show work​
The nth term of a sequence is 5n - 3. Write down the first three terms of the sequence.
How does exhaling remove waste from the body? Explain the systems that make this happen, using complete sentences.
Select the correct answer. Which of these is a non-real complex number?
Which way do you turn the wrench to tighten the insert on this cam type holder?
tell me why Glamrock Bonnie Glamrock foxy & Glamrock Mangel can't come into the fnaf SB game .
Need help with math pls no links
I need help with my math homework I suck at this. Please help.
Often time, ________________________ speeches are the most difficult to deliver effectively and overall the least effective style of delivery