frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

how did industrialization change the nature of children's work
Number 1. ............................l.........
During the process of classical conditioning, the neutral stimulus (NS) is converted into the __________. a. conditioned stimulus b. conditioned response c. unc
Peanuts according to Dr Campbell are a 6ful substitute to potato chips Which of the following reflects the proper punctuation of the above sentence? Peanuts, ac
If a committee does not act on a bill, it's the same as if the bill has been voted down. a. True b. False
the gravitational attraction between two objects will what is the object move further apart
Where are traditional economies usually found? a. in small communities that welcome change b. in large communities that welcome change c. in large communitie
factor the trinomial 12x^2+25x+2= factor completely help plz
Natalie wants to measure the width of a river. She marks off two right angles, as shown in the figure. The base of the larger triangle has a length of 58m, and
Which sentence is correctly punctuated? a. Please report to headquarters at 8:30 a. M. b. Please report to headquarters at 8:30 AM c. Please report to headquar