7413941 7413941
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 09-03-2021

Answer:

$0.11 approx

Step-by-step explanation:

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Given data

We are told that  4 jalapenos cost $0.45

If  4 jalapenos cost $0.45

the 1 jalapenos cost x

cross multiply

x= 0.45/4

x= 0.1125

Hence the cost of 1 jalapenos is $0.11 approx

Answer Link

Otras preguntas

Are the brackets correct
Please help asap!!!!! Choosing whatever method is your preference for the given system of equations, solve the following system of equations and show all work.
please help I really don't get this I will help you with yours
A ball is thrown in the air from a height of 3 m with an initial velocity of 12 m/s. To the nearest tenth of a second, how long does it take for the ball to lan
wich number is a solution of the ineqaulity x(7 - x) > 8
Q1 What is the correct sequence an impulse travels through the four components of the heart’s nodal system? (Here I have order these options in chronological se
a polynomial function has -5[tex]\sqrt{3t}[/tex] as a root. which of the following must also be a root of the function?
Question: How is the pronoun "they" used in the second sentence? Answers: A. It replaces the noun. B. It replaces the verbs. C. It describes a verb. D. It desc
Which of the people below participated in the Constitutional Convention? A. John Adams B. Patrick Henry C. Benjamin Franklin D. Thomas Jefferson
Please help answer these