urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Leslie can buy 88-pound bag of dog food for $ 7.40$7.40 or a 44-pound bag of the same dog food for $ 5.38$5.38.
​Which is the better buy?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 04-03-2021

a 88-pound bag of dog food for $7.40.

Answer Link
georgegage georgegage
  • 04-03-2021

Answer:

$ 5.38 because it is less expensive and easier to bye

Step-by-step explanation:

compare the money value and total and then compare to find out which is the best one

Answer Link

Otras preguntas

The maturity of most bank loans is short term. Bank loans to businesses are frequently made as 90-day notes which are often rolled over, or renewed, rather than
Felix's family finally convinces him to see a mental health specialist, and he has subsequently been diagnosed with a personality disorder. If Felix is diagnose
Where did America come from
Jina drove 240 miles using 9 gallons of gas.At this rate,how many gallons of gas would she need to drive 216 miles?
What is 15.74 rounded to the nearest whole number​
According to conflict theory, the health care industry includes many groups, including doctors, lawyers, hospitals, insurance ecompanies, banks, and real estate
Given a char variable c that has already been declared, write some code that repeatedly reads a value from standard input into c until at last a 'Y' or 'y' or '
Please help ASAP it’s spanish! I WILL GIVE BRAINLIEST! :)
A sample of 0.0883 g of M g, which has a molar mass of 24.31 g/mol, produces 82.1 mL of H 2 gas. The gas is collected over water at atmospheric pressure of 766.
What does Melinda turn into when Andy is around?