whitney5641
whitney5641 whitney5641
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If you are going 250 miles somewhere and it cost 75 cents per mile how much money is that

Respuesta :

vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 04-03-2021

Answer:

$187.50

Step-by-step explanation:

Set up an equation

250 m/$x = 1 m/$0.75

Cross multiply

250 miles × $0.75 = 1x

$187.50 = x

Answer Link

Otras preguntas

373 of 500 in fractions and decimal
How do I change 36 to 360
Which is larger 7% or 0.7 why?
I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
8. Intrusive igneous rock bodies are called A. tephra. B. tectonics. C. cinder cones. D. plutons.
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
A mountain climber camped at an elevation of 18,492 feet. the following day the climber descended 2,516 feet to another campsite. Type a numerical expression
Which words in this sentence are common nouns? The American people listened to President Roosevelt's speech. Choose all answers that are correct. A. speech B.
A jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?