vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

In which of the following situations would the government have been most likely to become involved in union protests? a successful strike a union formed against
where did ww1 take place
which is a prime number 111 121 131 141
Which organizational pattern is used to develop a personal narrative? time order parts of a whole compare and contrast problem/solution
Read the body paragraph from Reiko’s argumentative essay. It’s a good idea to eat fruits and vegetables. A study of over seventy thousand nurses showed that ea
The steps below show the incomplete solution to find the value of x for the equation 5x – 3x – 5 = –3 + 23: Step 1: 5x – 3x – 5 = –3 + 23 Step 2: 5x – 3x – 5 =
the line l, passes through point A, {2,5} and has gradient - 1/2 find and equation of l, giving your in answer in the form y=mx+c
please help me with 6
How many ways to schedule 5 acts
Caroline bought 20 shares of stock at 101/2, and after 10 months the value of the stocks was 111/4. If Caroline were to sell all her shares of this stock, how m