taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write a statement that correctly describes the relationship between these two sequences: 6, 7, 8, 9, 10, and 18, 21, 24, 27, 30.
Which of the correct form
Which equation shows how to use equivalent fractions to evaluate 2 5 + 3 4 5 2 ​ + 4 3 ​ start fraction, 2, divided by, 5, end fraction, plus, start fraction, 3
5. If you are building a sculpture of a man but it keeps flopping over at the waste, what part of your sculpture should you strengthen?
What is 15 9/30 in simplest form
If my diameter is 19inches what is my radious
What macromolecule will your body break down first in order to get atp
How do you ask the question Would you like to go to the movies on Saturday?
Look at this painting. Which artist created it
In a class of 30 students, 19 are studying French (F), 12 are studying Spanish (S) and 7 are studying both French and Spanish. How many students are not taking