whybump whybump
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

keiko has bought 36pounds of dog food, she feed the dog 3/4 pound of food each meal. how many meals would this last

Respuesta :

smithkekoal970
smithkekoal970 smithkekoal970
  • 01-04-2021

Answer:

48 meals

Step-by-step explanation:

36lbs ÷ 3/4lbs = 48

Answer Link

Otras preguntas

What river do Syria Israel and Jordan share
Do you think that having chloroplasts gives plant cells an advantage over animal cells? give support for your opinion.
what is the scientific notation 3700 and show the work
is 2+2 = to 4 or 1738?
there is a single point which is a solution to the linear equation y-3 = 1/2 (x+4) that is obvious because the equation is in point slope form. There are an inf
Which is a unit of density? a. cm3/g b. g/cm c. g/cm3 d. ml/g
another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?
One of​ Rodrigo's roommates may have forgotten to pay the rent. what is the subject
the first 3 is 3,333 is the thousands place. what is the value of the first 3?
detritivores in a sentence