nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

if total revenue is $3000, cost of goods is $1500, and total selling expense is $500; what is the profit for the business?
what is the recommended amount of servings for milk or milk products per day? a. 5 cups b. 3 cups c. 1 cup
The hundred years' war was a struggle between a. france and germany. b. russia and england. c. france and england. d. germany and russia.
What Possible suggestions you can give with animal breeders
Who was the 21st president of the united states?
in 1804, the 12th amendment changed the way the united states
Read the sentence and select the statement that best describes it. Trevor is a good artist. The sentence is missing a predicate. The sentence has one dep
Why was the United States interested in Hawaii? A. It is a good place for U.S. citizens to go for vacation to relax and enjoy the ocean. B. The people who live
compare and contrast mental health and emotional health
if weight is the force of gravity on an object, then your weight can change if the force of gravity is different on a different planet?