sleepingknights789
sleepingknights789 sleepingknights789
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

David bought 3 DVDs for 4 books for $40 at a yard sale. Anna bought 1 DVD and 6 books for $18. How much did each DVD and book cost?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 02-04-2021

Answer:

dvd cost $12 each

book cost $1 each

Step-by-step explanation:

3d + 4b = 40

d + 6b = 18

substitution method:

d = 18-6b

3(18-6b) + 4b = 40

54 - 18b + 4b = 40

-14b = -14

b = $1

d + 6 = 18

d = $12

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WITH QUESTIONS 2, 3, AND 4!!!! THANKS :)
what feelings may the bully experience?
-10x + 10x + 5x + 5 = 5 solve for x
what questions can I ask about indigenous people?​
I have no idea how to do this help plz!
Write an equation in point-slope form of the line that passes through the given point and with the given slope m. (-3,1), m=5​
What’s A Definition For Binge Drinking ?
2x + 5 < 3x - 7 how do I work this inequality out
In which region were most battles of the Texas Revolution fought?​
The destruction of which transport vessel in the plant results in a faster death??​