person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

If every positive number has two square roots and you can find the length of the side if a square window by finding a square root of the area, why is there only
what is the imaginary line that circles the globe halfway between the North and South poles
What is a distinct factor in math?
Where are genes located?
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
If one half of a number is 8 less than two thirds of the number, what is the number? 1) 24 2)32 3)48 4)54
What is the GCF of 32 and 48
using exactly four 4s and any operations write an expression to equal the number 3
What does the fact the pi is irrational indicate about it'd decimal equivalent
7.20 7.2 greater equal or less