michalcaleser michalcaleser
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Cool Tees buys a shirt for $21. The sale price is120% of the original price. What is the sale price for this shirt?

Respuesta :

braaha
braaha braaha
  • 05-04-2021

Answer:

divide 21 by 12 then multiply by 10 = $17.5

Answer Link

Otras preguntas

what is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
Middle-aged adults are involved in fewer automobile accidents than younger people because __________.
Read the excerpt from "Benin Plaque: The Oba with Europeans.” The Portuguese galleons, cutting out all the middlemen and able to carry much bigger cargoes, off
A: the period of the wave B: frequency of the wave
Please help i am stuckkkk, thank you!!!!!
Read "I Wandered Lonely as a Cloud" and answer the question. [1] I wandered lonely as a cloud That floats on high o'er vales and hills, When all at once I saw a
Find the area given figure. A) 44 B)60 C) 84 D) 72
solve for x. 9(x - 6) = 8(x + 6)
Please help me on this.
16. Choose the sentence which contains an indirect object? A. They gave me a bonus. B. I worked hard each day. C. It is difficult to save money. D. I