jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Solve 247 divided by 10 to the 3rd power + 247 divided by 10 to the third power
What is 8.75 divided by 2/5
Two is subtracted from a number, and then the difference is divided by 3. The result is 30. Find the number. Explain how you found the answer thoroughly, taking
5 arguments for and against the death penalty
Which state applied to join the Union in 1819?
Which disorder is more common in males than females, and shows up in social behaviors such as lying, theft, violence, aggression, and vandalism?
why might a volcanic eruption lead to cooler temperatures over a large area around the volcano
The sum of Andre and Brandons scores on a math quiz is 180. Andres score is 2 times as much as 30 less than Brandons score. Find each students quiz score.
Which environment disaster took place near Niagara Falls?
Which phrase correctly orders –34, 15, –23, and 2? a. 2 < 15 < –34 < –23 b. –34 < –23 < 15 < 2 c. 2 < 15 < –23 < –34 d. –34 < –23