chillindolan
chillindolan chillindolan
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought.If 5 pounds costs $7.50, find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2016
3 pounds of peanuts must cost $4. 50 because the unit price is $1. 50 times 3 equals $4. 50
Answer Link

Otras preguntas

20. A rectangle has an area of 45 cm². The length is one cm less than twice the width. Find the dimensions of the rectangle.
Molly had 6 or 33% robins in her yard. Does she need to find a percent, part or whole
what is the meaning of company ​
Not counting the Domain, which of the following is the first level of classification? ​
A company orders 18 boxed lunches from a deli for $223.20. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?​
PLEASE HELP I REALLY NEED IT
What is the value of x?
41) Soft, downy hair on the body at birth is called:
What is the slope of the line passing through (2,-3) and (2,6)
Which of the following is a difference between managing and leading? A. Leading is what managers do in stressful situations, and managing is what they do in cal