kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!
what are the examples of non viscous liquid​
who is this and what show does she play in?
Calculate the ratio of H+ ions to OH– ions at a pH = 6. Find the concentration of H+ ions to OH– ions listed in Table B of your Student Guide. Then divide the H
means ينزع .6 a) Taken away. Ob) Made it defective. OC) Kind treatment d) Made it beautiful.
what do cells in prokaryotes and eukaryote contain?
Dave buys a baseball for $15 plus an 8% tax. Mel buys a football for $20 plus an 8$ tax. How much did each person pay?​
8. Is the following statement true or false? If true, type true. If false, type a number that is a counterexample.
How did Alaric saltman upset Bonnie in class
In ΔTUV, the measure of ∠V=90°, TU = 5.4 feet, and VT = 1.6 feet. Find the measure of ∠T to the nearest degree.