haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How do sensory organs send signals to the brain?
In one of the Paston letters there is a discussion of certain issues at hand in the lives of the Paston family. Which of the following statements best explains
With Athena's proverbial help, Telemachus had become a formidable man. True False
During the nineteenth and early twentieth centuries, the criteria for determining one’s eligibility to vote were established by ________.
what is the common response to stress? fight or flightcalm reflectionfeeling tired or sleepy low levels of alertness
which has a greater combined width, two spools of ribbon that are each 2/4 i ch in width or one spool that is 4/4 inch in width? explain
A jet flies at a rate of 1.3x10 to the 6 feet per hour. Written in scientific notation, which is the best estimate of how many feet the jet will travel in 2.8x1
Why was Martin Luther King, Jr., awarded the Nobel Peace Prize? A. He wrote the "I Have a Dream" speech. B. He founded the Southern Christian Leadership C
What is green power?
What impact did Nat Turner’s rebellion have on the United States? A) Harsher punishments of slaves B) Sale of slaves outside of the South C) Elimination of slav