duck3e0llaPoul duck3e0llaPoul
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

Tubes of oil paint can be bought in sets of 5 for 13.75 or bought sepretly for the unit price. what would be the price of two tubes of this oil paint

Respuesta :

morena85 morena85
  • 03-12-2016
first divide 13.75 by 5 to find the individual price = $2.75
Now add 2.75+2.75 and that is your answer
Answer Link

Otras preguntas

Suppose X and Y represent two different school populations where X > Y and X and Y must be greater than 0. Which of the following expressions is the largest?
What action word means enlist?
Why is a very little known about king Khufu
What is the prefix of irresponsible?
44 tens is the same as?
Which statement is not true about the Indus Valley civilization? A. They built a granary to hold surplus wheat and barley. B. They made tools, pots, pans, and t
The ratio of women to men working for a company is 5 to 7. If there are 140 men working for the company, what is the total number of employees
How does Susan B Anthony argue that women are entitled to vote
Which one of the following factors contributes to hypertension? A. A diet that lacks protein B. A vigorous exercise regimen C. A lack of sleep D. A high-fat di
We're Americans justified in being alarmed when the soviets launched sputnik 1 why