rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Use complete sentences to describe the domain of the cosine function
What groups of elements would not react chemically
blank x blank x blank = 27 Can someone fill in the blanks for me.
How does Shakespeare explore the assassination of Julius caesar?
Which of the following statements is true of imagined risks? A. They're a kind of positive reinforcement. B. They're unaffected by positive self-talk. C.
Which equation is y=(x+3)^2 +(x+4)^2 rewritten in vertex form ?
What is the answer for this problem I need to know asap please ?
Discuss the relationship of the bill of rights to the concept of democratic rule of the majority and give examples of tension between amajority and minority rig
Which word is an exaplme of an iamb? A. Daybreak B. Clever C. Happy D. Inspire
Martin bought a flower vase from a florist. The box in which the vase was packed was shaped like a rectangular prism. What is the surface area of the box? A.