Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

put the word mechanical weathering into a sentence
List all the nouns, both common and proper, in the order in which they appear in the sentence. When Naomi decided to leave Moab, her daughters-in-law went with
Which values or value are the expressions 15k + 9 and 3(2k + 3) +9k equivalent to?
A parking garage charges $3.50 per hour to park. The function rule: c = 3.5h shows how the number of hours h relates to the parking charge c. Graph the function
for which form of reproduction is a mate required A. asexual reproduction B. Sexual reproduction C. Mitosis D. Binary fission
Ellie’s bird feeder is shaped like a cone with a height of 25 in. and a radius of 3 in. Packages of bird seed are cylindrical and come in different sizes. What
HELP!!!!!! Which verb form agrees with the subject and correctly completes the sentence? Peanut plants __________ thousands of acres in the American South. A.
Which rate is a unit rate? $250/40 hours 26 miles/1 gallon 1 cup/3 scoops 300 miles/5 hours
which of the following stars has the highest surface temperature? A. red star B. blue star c. yellow star D. orange star
what's 13/20 converted into a decimal