shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

how many decameters are there in 14 meters
Why was China completely unaware of civilizations like India and Mesopotamia in the early years (like in 2000 BCE to 1000 BCE and that general time period)?
14.99n + 4.99 represent the cost of n CDs. Total cost for ordering 3 CDs
Will the sum of two linear expressions each with an x-term , always,sometimes,or never have an x-term ? Explain your reasoning
Euglena,amoeba, and paramecium are in what kingdom
Why both men and women become victims of violence
Which type of soil is the most permeable?
Choose the sentence that has a subject complement. A. The nurse felt my pulse. B. The day ended with many surprises. C. We can't leave without seeing her. D. I
Climate change studies suggest the worst impacts will be felt by the wealthiest people. a. True b. False
what is the kinetic energy of a 1,350 kg car and 12 m/s?