lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

In the korean war, the united states backed south korea and ______ backed north korea.
Select the examples of national security employers. check all that apply. a. the army b. the air force c. the irs d. the us embassy e. the coast guard f.
Please help me I just look at the photo I am so confused
Supposed that on January 1 you have a balance of $5600 on a credit cars whose APR is 17%, which you want to pay off in 1 year. Assume that you make no additiona
help please and thanksss
Use the original price and the markdown to find the retail price. Original price: $110; Markdown: 30%
My meage to Beatty world about cenorhip i to not be one of thoe people who happily let the government control them and their life try to be unique a poible with
Please select the word from the list that best fits the definition the idea that a country gains power by building up a supply of gold and silver
SHORT RESPONSE Cite Text Evidence What do you think is the author's real point of view on the economic crisis? What is he really satirizing? Review your reading
is all plastic polymers?