lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Help! Can someone please explain how to do this?
1.)Tonya knows she is performing cardiovascular exercise if she is _____. A.)tired B.)feeling stiff after the workout C.)breathing faster to take more oxygen in
Fill in the blank. If the shortest leg of a 30-60-90 triangle has length 15, the length of the hypotenuse is __________.
How did jonas react after he watched the release?
A 10 Gram rubber ball is placed in a graduated cylinder filled with 15 mL of water. if the volume in the graduated cylinder increases to 21 mL after the ball si
In this image, a white student is giving new classmates a tour. This action was possible after the ruling in
A rectangular garden of area 75 ftö is bounded on three sides by a wall costing $8 per ft and on the fourth by a fence costing $4 per ft. What are the most eco
You get a cooling effect when acetone is placed on your nails. Why is placing acetone on your nails an endothermic process?
What aspects of Tilikum's early life may have caused him to display abnormal behavior?
What is the difference between a business cycle and the day-to-day ups and downs of the market?