shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

If you are standing in front of 1600 Pennsylvania Avenue, what are you looking at? a. the Capitol building b. the Metropolitan Museum of Art c. the White Hou
The song “America” by Neil Diamond conveys a positive message about what often contentious issue?
Where should you go to read President Lincoln’s Gettysburg Address, which is carved in the walls of the Lincoln Memorial? a. Gettysburg, Penn. b. Washington,
Ratio of the change in an amount to the original amount expressed as a percent. Dependent variable Percent of change Percent of decrease Percent of increase
The last new star was added to the American flag in which year?
what is the dot in i called?
Two men who signed the Declaration of Independence went on to become U.S. presidents. Who were they?
What iconic July 4th edible was nicknamed by sports cartoonist Tad Dorgan? a. hot dog b. popsicle c. pop
The oldest rock in the world, the Granitic Gneiss, was found in what state?
What was manorial system