bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of Pangaea
What is the slope of (2,3) , (6,7)
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
Predict what happens when zinc is added to water
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
Why did populations soar between 1800 and 1900?
how does.debate in the senate differ from debate in the house?
what type of rock can form a metamorphic rock
What is the property, transformation, or simplification used in each step of this problem?    x-7=34
the perimeter of a square is 4 times as great as the length of any of its sides. Determine whether the perimeter of the square is proportional to the side lengt