Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

How does an area benefit from volcanic activity?
25% of what number is 168.75
Which measurement is greater 1 yard or one meter
Voters who will not be present at their polling places on election day may mail in a(n)______ ballot.
when was Martin Luther excommunicated by the pope
This system relates to the process by which an organism gets rid of its waste.
The stipulation required that accused person be told the have the right to remain silent from
To stay properly hydrated, a person should drink 32 ounces of water for every 60 minutes of exercise. How much water should Damon drink if he rides his bike for
What are the benefits of researching different career clusters and pathways before choosing a career?
In the new york seismogram the first p wave was recorded at 9:01 UTC , UTC is the international standard on which most countries base their time . at what time