frankidavis421 frankidavis421
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

better value for 15.3 ounce cereal

Respuesta :

tallabtall123
tallabtall123 tallabtall123
  • 02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

As ONGs são organizações que visam promover o bem-estar social e realizar diversas ações solidárias, atuando na área da educação, da economia, do meio ambiente
Assume a series solution x(t) =summation ^ infinity _ n = 0 a_n t ^n for the equation x" + X = 0. Show that the recursion formula for the coefficients is a_m +
Question 1 (1 point) Which is NOT a feature of ancient Indus cities?
Please help me out with this..............
Find all real and complex zeros of p(x)=x^3-x^2-4x-6​
Write a possible polynomial function in factored form with roots 0, -5, and 3. f(x) = x (– 5) (x+3) f (x) = (x + 5) (x – 3) of(x) = x (x - 5) (0 - 3) f(x) = x (
Red Hot Inc. and Maverick Cycles Inc. are two competing motorcycle companies. While Red Hot's Cost of goods sold/Revenue is 63.4 percent, the Cost of goods sold
Betty has a number of report templates at her disposal filed in folders to respond to her boss's requests. In order to know where to find a report that meets th
Question 2 (1 point) Which place is located in North Africa?
What is the slope of the line on the graph below?A. -1/2B. 1/2C. 1D. 2​