pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Colonists felt that the increased taxes in the 1760s and 1770s violated which document? Answer choices: the Virginia Declaration of Rights the Mayflower Compact
 The element nitrogen is present in all of what
Help!!!! Simplify root 63x^3 times 2root 8x
¿Donde se aplica la aritmética?
uppose you select a random card from a standard deck of 52 cards and no jokers. If you draw a face card (king, queen, or jack), you win $5 . If you draw an a
Which temperature scale was used if your body temperature was 37 degrees? A. Fahrenheit B. Newton C. Celsius D. Kelvin
Los Quehaceres de Folly the chores of folly assignment. i need help.
In general, which of the following is NOT a common source of conflict between friends? A. gangs and cliques B. envy and jealousy C. developing common interests
1. Yo (decir, conseguir, seguir) buenas notas en la clase de inglés.
i need help with this geometry