Vexoh13 Vexoh13
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

If cookies cost $2.50 each, what equation can be used to determine how many cookies will be purchased with $40?

Respuesta :

ceroaralee
ceroaralee ceroaralee
  • 01-10-2021
you would take $40 and divide that by 2.50 which would give you 16 cookies
Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the Jewish response to Roman rule? A. Most Jews supported a violent resistance to Rome. B. Most Jews accepted Roman rule. C. Jews were
Hook sentence on why overcoming obstacles is important
What factors made the United States a superpower after World War II?
A roll of aluminium foil has a mass of 1.07 kg. What is its mass in pounds? a. 2.36 lb b. 2.36² lb c. 1.07² lb d. 1.07 lb
PLEASE HELP WITH QUESTION Determine if f^-1(x)= x+2/x-3, where x is not equal to 3
Letter to future generations about the world you hope they inherit.​
Each of the options below describes a relationship that you need to graph on a coordinate plane. Which of the options will have a slope of 12? Select all that a
Write 7 1/3 as an improper fraction:
How many solutions does the system of equations below have? 2x + y = 3 8x + 4y = –11
What is the volume of liquid in this graduated cylinder? Assume this cylinder has units in milliliters.