mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

These islands are part of the Greater Antilles. St. Croix Puerto Rico Jamaica Hispaniola Grenada Dominica Cuba
"which schedule of reinforcement tends to get the highest"
If your 23 years old in 2017 then how old were you in 2009
the worship of a god who is omniscient, omnipotent, omnipresent is called?A. Polytheism B. A scared mythC. MonotheismD. A pagan myth
American indian children are less segregated in schools than ___ children.
Kai picked 11 times as many blueberries as Nico. Together, they picked 936 blueberries. how many blueberries did each boy pick?
why might the Greek city stared have had no advantage over the persians
snowball similarties to trotsky
The function f(x) = 50 • 1.5x represents the number of bacteria after x days. Find the average rate of change from 0 days to 4 days. Round values to the nearest
convert 5.31 moles of Barium to atoms